.

После паузата, гостуваме кај Вардар


После паузата, гостуваме кај Вардар

 

Во 16тото коло од македонската прва лига, нашата екипа гостува во спортскиот центар „Кале“ кај екипата на КК Вардар. Натпреварот, кој е еден од престојните во битката за опстанок во првата лига, ќе се одигра во недела на 1ви март, со почеток од 19:30 часот.

Директниот дуел, кој и за двете екипи е назначен како клучен за опстанок во елитата, е втор меѓусебен натпревар сезонава. Во првиот натпревар на домашен терен ја совладавме екипата на Вардар со 95:66, но ова ќе биде многу поразличен натпревар бидејќи и двете екипи имаат промени во своите состави.

„Ова е многу важен натпревар за нас. Имавме сериозни подготовки и спремни сме да го дадеме максимумот“ изјави тренерот Владимир Мирковски.

 

 

 

Краток коментар за натпреварот даде и поранешниот член на КК Вардар, Дејан Србиновски:

„Ова ќе биде многу поразличен натпревар од тој во првата полусезона. Двете екипи се во изменет состав. Овој натпревар е од големо значење за нас, за понатомошниот дел од сезоната, со оглед дека Вардар се наши директни конкуренти за опстанок во лигата. Наше е да го почнеме натпреварот со правилен пристап и мотивација, за да дојдеме до посакуваната победа.“

 

Спонзори и Партнери