.

Темелковски ново засилување на Академија ФМП


Темелковски ново засилување на Академија ФМП

После потписот на Атанасов, екипата на Академија ФМП го надополнува својот ростер со потписот на Славчо Темелковски.
Договорот е во времетраење од 2 години со можност истиот да биде продолжен на уште една.
19-годишниот играч кој има настапувано за екипите на Работнички и Вардар и воедно ја има претставувано Македонија на повеќе европски првенства во генерациите У16, У18 и У20 ја надополнува центарската линија во нашиот клуб.

Доаѓам во клуб со амбиции, каде што ќе имам простор за напредок под водство на новиот тренер Александар Петровиќ. Сметам дека ја направив вистинската одлука и дека шансата која ја добивам од раководството и тренерот ќе ја оправдам во најдобро можно светло.“ - изјавува Темелковски после потписот со нашиот клуб.

201 сантиметри високиот Темелковски во изминатава сезона имаше просек од 9.5 поена и 8.27 скокови по натпревар и беше прв скокач во лигата. С

Спонзори и Партнери